گیربکس سیاره ای چیست ؟

یکی از پر استفاده ترین و پرکابردترین ابزارآلات صنعتی ، گیربکس سیاره ای  میباشد ؛ آن را با اسم های های دنده خورشیدی ، گیربکس دنده خورشیدی نیز میشناسند 

در اصل اسم این گیربکس از طرز چیدمان و عملکرد دنده های درون دستگاه الهام گرفته شده است ؛ چند چرخدنده ی ساده در مرکزیت این دستگاه وجود دارند که در اطراف آنها چرخ دنده های دیگری ( با دندانه های داخلی و خارجی ) تعبیه شده اند که این چرخدنده ها در یک مدار به طور منظم به دور چرخدنده های ساده میچرخند .

این دستگاه یکی از قوی ترین دستگاه میباشد که توانایی انتقال و تولید گشتاور زیاد در حجم کمی را دارد . 

شما میتوانید در زمینه هایی که به نیرو و کشتاور بالایی دارید از آن استفاده کنید ، اگر در زمان خرید و یا انتخاب دچار شک شدید و به یک مشاوره نیاز داشتید میتوانید با استفاده از راه های ارتباطی با همکاران ما تماس بگیرید 

 

با اینکه گیربکس های سیاره ای مدل و سری های مختلفی دارد ولی در همه ی آنها یکسری اجزای مشترک وجود دارد :

محفظه : یک عضو ثابت است و که دارای دندانه های داخلی یکپارچه میباشد . این قطعه نقش چرخدنده حلقه ای را در دستگاه دارد . 

پینیون خورشیدی : یک عضو محرک است ، که در مرکز چرخدنده حلقه ای نصب میشود و در محور خروجی قرار دارد . 

اتصال مکانیکی به شفت موتور : برای این امر پینیون خورشیدی به یک سیستم بست و مهار وصل میشود 

حامل سیاره ای : نشان دهنده شفت خروجی گیربکس ، غلتکی بین پینیون و چرخدنده حلقه ای میباشد . 

این دستگاه ساختار فیزیکی منحصر به فردی دارد و با اتکا بر آن میتوان با یک ساختار یکسان سرعت های مختلف و انتقال گشتاور در جهات مختلف را به دست آورید

 

چرخدنده ی خورشیدی را در دستگاه هایی میتوان به کاربرد که نیاز به انتقال گشتاور دارد . 

همانطور که گفته شد توانایی این دستگاه در انتقال گشتاورهای حجم بالا بسیار است و به راحتی میتوان از آن در ماشین ها و سیستم های سنگین استفاده کرد . 

در صورتی که بعضی افراد نیاز به توانایی و سرعت بالاتری نیاز داشته باشند میتوانن تعداد چرخدنده های خورشیدی درون دستگاه را افزایش دهند . 

 ” در این دستگاه تعداد دندانه ها ربطی به نسبت تبدیل دستگاه ندارد . “

 ” با افزایش تعداد چرخدنده ها درون دستگاه یا به عبارتی تعداد دندانه های درگیر قدرت نورد را کاهش میدهید “

 

تنها در صورتی توصیه میشود که از یک چرخدنده خورشیدی استفاده کرد که باید بخشی از کل گشتاور درون دستگاه توسط نورد انتقال یابد . 

این نوع از چرخدنده ها زمینه ی دستیابی به تولید و انتقال مقدار گشتاور بالا در عین فشردگی به استفاده کننده میدهد . 

 

یکی از مهمترین ویژگی های این دستگاه نسبت تبدیل میباشد

در صورتی که چرخدنده ی حلقه ای دستگاه ثابت باشد امکان انتقال نیرو با سرعت های مختلف با تعداد چرخدنده های مختلف نیز امکان پذیر میشود .

در صورت نیاز به بیشتر کردن نسبت تبدیل باید اندازه ی چرخدنده های خورشیدی کوچکتر باشد . 

  ” با اینکه محدوده نسبت تبدیل با درست برای یک استیج سیاره ای ساده بین 3 :1 تا 10: 1 میباشد ولی در صورت استفاده از چرخدنده های سیاره ای میتوان این نسبت ها را بسیار کم و حتی زیادتر کرد “

 

به دلیل بالا بودن توانای چرخدنده خورشیدی امکان استفاده از آن در زمینه های مختلفی نیز وجود دارد 

 • حمل و نقل در باربری
 • مناسب برای صنایع ساخت و ساز 
 • مناسب برای کار ساخت ساختمانی 
 • صنایع معدن 
 • صنایع مکانیک 
 • صنایع غذایی
 • صنایع شیمیلی و پلاستیک 
 • مناسب برای خط های دسته بندی 

 

گروه صنعتی درویش هم محصولات وارداتی را به مشتریان خود ارائه میکند و هم پشتیبان تولید کنندگان داخلی نیز میباشد ؛ به همین مشتریان این مجموعه میتوانند به راحتی با مراجعه سایت و مشاهده برندها و تولید کنندگانی که درویش صنعت با آنها همکاری میکنند انتخاب خود را انجام دهند و سپس برای خرید اقدام کنند . 

در این مجموعه خرید هم میتواند به صورت حضوری ، تلفنی و آنلاین انجام شود ، به همین دلیل است که مشتریان ما بدون توجه به هیچ محدودیتی میتوانن خرید خود را انجام دهند . 

 

در زمان خرید گیربکس خورشیدی بهتر است که به نکات زیر دقت نمایید تا بتوانید بهترین نوع را برای فعالیت خودتتان انتخاب و تهیه نمایید . 

 • محل نصب 

این نکته بر روی نحوه ی نصب دستگاه ، اندازه ی آن و به مراتب حداقل و حداکثر توانایی که آن سایز دستگاه میتواند ارائه دهد . 

با توجه به این نکته باید تصمیم گرفت امکان لغزش و تکون دست میباشد و یا نیاز به نصب پایه و پیچ شدن دستگاه به زمین میباشد یا خیر ؟

 • نوع فعالیت و موادهایی که در فعالیت استفاده می نمایید 

با انکه گیربکس فقط نقش تولید انرژی و حرکت را دارد ولی به هرحال اگر در کارگاه بخاری از یک سیال وجود داشته باشد و یا درون و یا در نزدیکی دستگاهی که گیربکس نصب میشود از پمپ استفاده شده باشد باید به آن سیال و ویژگی های شیمیایی آن نیز توجه داشت . 

در مثال اگر امکان دارد در حین فعالیت بخار مواد های خطرناک و یا خورنده پخش شود این یکی از شرایطی ست که باعث میشود شما نتوانید هرگونه دستگاهی را انتخاب نمایید 

 • شرایط آب و هوایی محیط نصب

در صورتی که در آن محیط رطوبت زیاد و یا گرد و خاک زیادی وجود دارد افراد یا مجبور میشوند پوسته ی مقاومی را تهیه نمایند و یا باید از دستگاه های مقاوم تری استفاده نمایند . 

 • قیمت و هزینه ای که میتوانید صرف این کار کنید 

در بسیاری از کارهای کوچک و نوپا که باید با سرمایه های اولیه این دستگاه را تهیه نمایند ، به طور حتم به این گروه از افراد توصیه میکنیم به سمت برندهای داخلی بروند ، زیرا در طی این سالها به دلیل شرایط سخت اقتصادی این تولید کننده ها توانسته اند مشتریان بیشتری را کسب کرده و به همین دلیل کیفیت محصولاتشان بالاتر رفته است . 

 • توانایی و خروجی مورد نظر خودتان از دستگاه 

در بسیاری از فعالیت ها برای خروجی حداقل و حداکثری وجود دارد و دستگاه نباید از این محدوده خارج شود ، در این صورت به افراد پیشنهاد میشود در انتخاب دستگاه هوشمندانه عمل کنند و در صورت نداشتن اطلاعات کافی از یک فرد اگاه مشاوره بگیرند . 

در بسیاری از فعالیت ها نیز برای استفاده از انرژی حداکثری وجود دارد و دستگاه نباید از این مرز رد شود به همین دلیل این افراد حساسیت بیشتری نیز باید به خرج بدهند و فقط دستگاه هایی را تهیه نمایند که با فناوری های جدیدتری ساخته شده اند 

 

همانطور که گفته شد در زمان خرید و حتی نصب امکان دارد که شما به مشاوره با یک فرد خبره در این زمینه نیاز داشته باشید ، در همین راستا درویش صنعت برای راحتی مشتریان خود راه های ارتباطی بسیاری از طریق چت ، تماس ، پشتیبانی سایت و …. قرار داده است که مشتریان به راحتی بتوانند سوال خود را مطرح کنند . 

یکی از نکات بسیار مهم این مجموه این است که همکاران ما در اسرع وقت حتی در روزهای تعطیل نیز پاسخگوی پاسخگوی سولات شما عزیزان میباشند . 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماس با ماکاتالوگچت آنلاین