مقالات

زمان تعویض روغن گیربکس

اگر تا به حال کار شما به هر مدلی از گیربکس ها خورده باشد به طور حتم میدانید که مهمترین شرط نگهداری از این دستگاه ها، تعویض روغن در مدت زمان های مشخص شده به صورت مرتب میباشد. انتخاب روان کننده ی مناسب باید با توجه به نوع دستگاه و میزان سختی فعالیت و شرایط محیطی انجام شود. در مرحله بعدی زمان تعویض این روان کننده است که هر مدلی با توجه به میزان کارکرد و فشار تحمیلی مدت زمان خاصی دارد اما به صورت کلی بعد ۷۰۰ تا ۹۰۰ ساعت باید به فکر تعویض روغن باشید. قابل ذکر است که اعداد گفته شده در ادامه مطلب صرفا مناسب  شرایط معمولی و اگر دستگاه شما فعالیت زیادی دارد یا شرایط محیطی خاصی موجود است، توصیه میشود زودتر این کار را انجام دهید.

در هر دستگاه و ماشینی که نیاز است قطعات به طور مداوم با هم تماس داشته باشند، روان کننده مهمترین بخش فعالیت آن سیستم به حساب می آید. در گیربکس ها نیز این امر وجود دارد. اهمیت این مسئله به قدری است که شرایط تعویض روغن هر مدل گیربکس در زمان خریداری آن باید به مشتری به طور واضح توضیح داده شود.

در همه ی گیربکس ها، مهمترین قطعه چرخدنده ها به حساب می آیند، که در تمام لحظات فعالیت باید بر روی سطوح یکدیگر لغزیده و با هم تماس داشته باشند. و در صورتی که در این قسمت از یک روان کننده ی مناسب استفاده نشده باشد این میزان از اصطکاک میتواند باعث آسیب به تمام قطعات و خروجی سیستم شود.

قابل ذکر است که صرفا استفاده از بهترین روان کننده کافی نیست و شما باید روغن دستگاه را در مدت زمان های مشخص و مرتب عوض کنید. از مهمترین اشتباهاتی که افراد در این زمینه دچار آن میشوند، این است که افراد هزینه ی گزافی را صرفا خرج تهیه ی روان کننده کرده و خیال میکنند که این کار کافی است. اما روان کننده ی خوب زمانی میتواند موثر باشد که در زمان مناسب تعویض شود.

یک روان کننده ی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 1. درصد ویسکوزیته مناسب
 2. پایداری دما
 3. مقاوم در برابر بار و فشارهای تحمیلی
 4. مقاومت در برابر اکسید شدن
 5. مقاومت در برابر سایش و واکنش های شیمیایی (مانند خوردگی)
 6. طول عمر مفید زیاد

چه عواملی در و استفاده از روغن و مشخص کردن زمان تعویض آن مهم است؟

 1. نوع روغن: روغن ها در دو دسته ی کلی معدنی و سنتتیک قرار میگیرند. که نوع سنتتیک را میتوان به اعزای هر ۱۰۰۰۰ ساعت کارکرد تعویض کرد و روغن سنتتیک هر ۲۰۰۰۰ ساعت کارکرد بهتر است عوض شود.
 2. صنعت مورد نظر: در صورتی که دستگاه باید در سیستم یا صنعت سنگین مورد استفاده قرار بگیرد، بهتر است که روغن آن از زمان های معین شده زودتر عوض شود.
 3. عدم مخلوط دو روان کننده ی مختلف: شما به هیچ عنوان نباید روغن سنتتیک و معدنی را با هم ترکیب کنید. در صورت نیاز به روغن های خاص توصیه میشود از روغن های ترکیبی موجود استفاده کنید.
 4. شستشو مخزن روغن قبل از تعویض روغن گیربکس
 5. نوع و حجم روغن هر دستگاه باید با توجه به مدل و کاربردی که دارد انتخاب شود در غیر اینصورت دستگاه میتواند آسیب زیادی متحمل شود.

بهترین روغن گیربکس برای مدل های مختلف:

مشخص کردن بهترین زمان تعویض روغن گیربکس، رابطه ی مستقیمی دارد با نوع گیربکس. از همین جهت نمیتوان یک قانون و روال کلی برای تمام گیربکس ها ذکر کرد. در ادامه به بهترین زمان تعویض روغن هر مدل از گیربکس ها اشاره میشود.

 1. تعویض روغن گیربکس حلزونی

گیربکس های حلزونی سری گرد، از جمله مدل هایی هستند که قبل از راه اندازی سیستم باید روغن کاری شود ولی در مقابل سری های کتابی تا سایز ۹۰ توسط تولید کننده روان کاری میشوند اما سایز بزرگتر اینگونه نیستند و شما باید قبل از راه اندازی روغن کاری را انجام دهید.

به طور کلی برای روانکاری گیربکس های حلزونی از روغن گیربکس های با نسبت ویسکوزیته ۱۵۰ تا ۲۲۰ استفاده میشود. البته این موضوع با توجه به نوع فعالیت و شرایط محیطی میتواند تغییر کنید.

 1. تعویض روغن گیربکس بالابر

روغن واسکازین یا روغن دنده از بهترین روان کننده هایی هستند که میتوان در سیستم های بالابر استفاده کرد. به دلیل نوع فعالیت های این سیستم ها ممکن است که درصد اصطکاک حین فعالیت زیاد باشد، روغن واسکازین به دلیل ساختار مقاومی که دارد میتواند در برابر این فشار مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

برای این سیستم ها توصیه میشود از روغن گیربکس های دارای نسبت ویسکوزیته ۱۵۰ تا ۲۲۰ استفاده کنید. از دیگر نکاتی که در حین نگهداری این دستگاه باید به آن دقت کنید تعویض روغن در مدت زمان های مشخص و خاص است، به طور کلی گفته شده بهتر است پس از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت کارکرد روغن گیربکس های بالابر عوض شود. البته در شرایط خاص مثل استفاده از روغن های معدنی این مدت زمان تا ۴۰۰۰ ساعت و حداکثر تا ۸۰۰۰ ساعت(در صورت استفاده از روغن های ترکیبی) قابل تغییر است.

 1. تعویض روغن گیربکس هلیکال

گیربکس های هلیکال به صورت کلی در صنایعی که به میزان گشتاور زیادی احتیاج دارد بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و از همین جهت نوع و میزان رو؛ن آن بسیار اهمیت دارد.

روغن مناسب این دستگاه باید دارای ویسکوزیته ی ۱۵۰ تا ۲۲۰ باشد و در برابر  اصطکاک مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

 1. تعویض روغن گیربکس خورشیدی

در این مدل از گیربکس ها نیز نیاز است که قبل از راه اندازی دستگاه عملیات روانکاری انجام شود. تنها تفاوتی که این دستگاه با سایر مدلها دارد این است که در مرحله ی اول باید بعد از ۱۰۰ ساعت کار روغن تعویض شود و برای نوبت های بعدی میتوانید بعد ۱۰۰۰ ساعت اقدام به تعویض روغن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *