محاسبات گشتاور در گیربکس

محاسبه نسبت تبدیل و راهنمای انتخاب

سیستم‌های چرخ دنده خورشیدی اجزای مهمی در مهندسی مدرن هستند. آنها برای تغییر سرعت مفید هستند و می توان آنها را در همه چیز از گیربکس اتوماتیک خودرو و میکسرهای مواد غذایی صنعتی گرفته تا میزهای عامل و آرایه های خورشیدی یافت. با چهار جزء اصلی – چرخ دنده حلقه، چرخ دنده خورشیدی و چرخ دنده های خورشیدی متصل به حامل – ایده محاسبه نسبت دنده یک سیستم خورشیدی ممکن است دلهره آور به نظر برسد. با این حال، ماهیت تک محوری سیستم این کار را آسان می کند. فقط لازم است به وضعیت حامل در سیستم دنده دقت کنید.

هنگام محاسبه نسبت گیربکس خورشیدی، ابتدا به تعداد دندانه های خورشید و چرخ دنده های حلقه توجه کنید. آنها را با هم جمع کنید تا تعداد دندانه های چرخ دنده خورشیدی را محاسبه کنید. پس از این مرحله، ضریب دنده با تقسیم تعداد دندانه های رانده بر تعداد دندانه های محرک محاسبه می شود – بسته به اینکه حامل در آستانه حرکت، حرکت یا از حرکت ایستاده باشد، سه ترکیب ممکن وجود دارد.

اولین محدودیتی که برای یک چرخ دنده خورشیدی وجود دارد این است که همه دندان ها گام یا فاصله دندانه ای یکسان داشته باشند. این تضمین می‌کند که دندان ها مشبک شوند.

محدودیت دوم به این صورت است که تعداد دندانه های چرخ دنده حلقه برابر است با تعداد دندانه های دنده خورشیدی وسط به اضافه دو برابر تعداد دندانه های چرخ دنده های خورشیدی که به صورت زیر نمایش داده می شود:

     R = 2 × P + S

حال تصور کنید یکی از چرخ‌های سیاره سبز را بیرون بیاوریم و بقیه چرخ‌ها را به‌گونه‌ای مرتب کنیم که به طور مساوی فاصله بگیرند. هنوز هم همان اندازه دنده.

حالا تصور کنید چرخ ها دندانه دارند. دندانه ها به اندازه ای که فرورفته می شوند از خط چرخ بیرون می آیند، به طوری که خط گام چرخ دنده ها خط دور چرخ دنده ها باشد. هندسه همچنان یکسان عمل می کند. اگر وارد مولد چرخ دنده شوید و “show pitch diameter” را انتخاب کنید، می توانید ببینید که چگونه قطر گام فقط دایره ای است که دندانه ها روی آن متمرکز شده اند.

قطر گام چرخ دنده فقط تعداد دندانه ها تقسیم بر گام قطری است (مقادیر بزرگتر “گام قطری” به معنای دندانه های کوچکتر است). برنامه ژنراتور چرخ دنده به فاصله دندانه اشاره دارد. قطر گام را می توان به عنوان فاصله دندان * تعداد دندان ها / (2 * π) محاسبه کرد، که در آن 2 * π = 6.28

در اینجا یک مجموعه دنده خورشیدی دیگر است. آرایش میانی حذف شده است.در این حالت چرخ دنده های سیاره ای دارای 12 دندانه، دنده خورشیدی دارای 18 و چرخ دنده حلقه ای دارای 42 دندانه است.

بنابراین داریم:

R = 2×P + S

42 = 2 × 12 + 18

1 دیدگاه

  • I simply could not depart your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual information an individual provide to your guests?
    Is gonna be again ceaselessly to investigate cross-check new posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *