قطعات و لوازم یدکی گیربکس خورشیدی

گیربکس خورشیدی ، با توجه به ساختار پیچیده و خاصی که دارد بعضی قطعات داخلی آن نیز خاص بوده یا در جایی غیر معمولی ( نسبت به گیربکس های صنعتی ) نصب میشود . به همین دلیل با آگاهی از قطعات داخلی دستگاه و همچنین موقعیت و چگونگی نصب و عملکرد آن  ؛ بسیار راحت تر میتوانید فعالیت این دستگاه را درک کنید .

همچنین با توجه به زمینه هایی در آنها از گیربکس خورشیدی استفاده میشود و بالا بودن مقدار تماس قطعات با یکدیگر ،  به صورت معمول کل قطعات از موادهای اولیه ی ضد خوردگی و سایش ساخته شده اند تا عمر مفید دستگاه افزایش یابد .

دو قسمت خیلی مهم دستگاه ، محورهای خروجی و ورودی دستگاه است که با توجه به نیاز کاربر ( بیشتر به صورت سفارشی خریداری میشوند ) تناسبشان در نظر گرفته شده و سپس بر روی چرخدنده های خورشیدی تعبیه میشود .

گیربکس های خورشیدی در سری و تیپ های مختلف طراحی و تولید میشوند ولی اسکله ی اصلی این مدل از گیربکس ها مشابه یکدیگر هستند ، در این مطلب به معرفی قطعات و چگونگی عملکرد آنها پرداخته شده است .

 

  • قطعات گیربکس خورشیدی

در واقع دلیل نامگذاری این مدل از گیربکس به اسم سیاره ای یا خورشیدی ، موقعیت های نصب چرخدنده های درون دستگاه میباشد ، چرخدنده مرکزی در وسط و چند چرخدنده ی دیگر در اطراف آن وجود دارند و با حرکت قطعه ی وسطی آنها هم به حرکت در می آیند .

  • چرخ دنده خورشیدی

 

این چرخدنده ها ، یکی از مهمترین و کلیدی ترین قطعات داخلی گیربکس خورشیدی میباشد ؛ که البته ممکن است آن را چرخدنده مرکزی نیز بنامند . این قطعه مهمترین عامل انتقال نیرو در دستگاه میباشد که به وسیله ی یک چرخدنده ی کوچک در وسط صفحه قدرت را به سایر قطعات انتقال میدهد .

این چرخدنده در وسط چرخدنده های دیگر نصب و تعبیه میشود .

 

  • چرخ دنده های سیاره ای

این چرخدنده ها در اطراف چرخدنده ی مرکزی نصب میشوند ، که یک بازو در این وسط وظیفه ی ایجاد اتصال بین این چرخدنده ها را دارد . تعداد این چرخدنده ها عدد مشخصی ندارد  ، زیرا آن را با توجه به نیاز کاربر افزایش یا کاهش میدهند .

یکی از وظایف این قطعات ، جلوگیری از لغزش چرخدنده مرکزی میباشد .

 

  • کریر

چرخ دنده ی مرکز و سایر چرخدنده ها به وسیله ی یک بازو بهم دیگر وصل میشوند و سپس رو یک استیج یا صفحه مستقر میشوند که به آن صفحه کریر گفته میشود .

 

  • رینگ

یک قطعه ی دایره شکل است که دندانه هایی روی آن تعبیه شده و با استفاده از آنها حرکت چرخدنده ها را ممکن میسازد

 

  • پوسته گیربکس

این قطعه همانند یک محافظ روی کل قطعات داخلی را میپوشاند ؛ بیشتر اوقات آن را از جنس چدن میسازند تا بتواند مقاومت بیشتری از خود برای محافظت بیشتر نشان دهد .

وظیفه ی اصلی این قطعه مراقبت از قطعات داخلی در برابر ضربات فیزیکی ، ورود گردوخاک و یا سایر عوامل محیط است .

 

ممکن است در بعضی سری ها و مدلهای گیربکس خورشیدی ، مدل قطعات ، تعداد چرخدنده ها و مواد اولیه ی ساخت آنها متفاوت باشد که این مدل از ابزار با توجه به خواسته ی مشتری ، شخصی سازی میشود .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ ایمیل
×
واتساپ
تلگرام
ایمیل
باز کردن بستن
تماس با کارشناس فروش