راهنمای انتخاب گیربکس خورشیدی

محاسبه نسبت تبدیل گیربکس خورشیدی و انتخاب گیربکس

سیستم‌های چرخ دنده خورشیدی اجزای مهمی در مهندسی مدرن هستند. آنها برای تغییر سرعت مفید هستند و می توان آنها را در همه چیز از گیربکس اتوماتیک خودرو و میکسرهای مواد غذایی صنعتی گرفته تا میزهای عامل و آرایه های خورشیدی یافت. با چهار جزء اصلی – چرخ دنده حلقه، چرخ دنده خورشیدی و چرخ دنده های خورشیدی متصل به حامل – ایده محاسبه نسبت دنده یک سیستم خورشیدی ممکن است دلهره آور به نظر برسد. با این حال، ماهیت تک محوری سیستم این کار را آسان می کند. فقط لازم است به وضعیت حامل در سیستم دنده دقت کنید.

هنگام محاسبه نسبت گیربکس خورشیدی، ابتدا به تعداد دندانه های خورشید و چرخ دنده های حلقه توجه کنید. آنها را با هم جمع کنید تا تعداد دندانه های چرخ دنده خورشیدی را محاسبه کنید. پس از این مرحله، ضریب دنده با تقسیم تعداد دندانه های رانده بر تعداد دندانه های محرک محاسبه می شود – بسته به اینکه حامل در آستانه حرکت، حرکت یا از حرکت ایستاده باشد، سه ترکیب ممکن وجود دارد.

گیربکس خورشیدی چیست ؟

اولین محدودیتی که برای یک چرخ دنده خورشیدی وجود دارد این است که همه دندان ها گام یا فاصله دندانه ای یکسان داشته باشند. این تضمین می‌کند که دندان ها مشبک شوند.

محدودیت دوم به این صورت است که تعداد دندانه های چرخ دنده حلقه برابر است با تعداد دندانه های دنده خورشیدی وسط به اضافه دو برابر تعداد دندانه های چرخ دنده های خورشیدی که به صورت زیر نمایش داده می شود:

     R = 2 × P + S

حال تصور کنید یکی از چرخ‌های سیاره سبز را بیرون بیاوریم و بقیه چرخ‌ها را به‌گونه‌ای مرتب کنیم که به طور مساوی فاصله بگیرند. هنوز هم همان اندازه دنده.

حالا تصور کنید چرخ ها دندانه دارند. دندانه ها به اندازه ای که فرورفته می شوند از خط چرخ بیرون می آیند، به طوری که خط گام چرخ دنده ها خط دور چرخ دنده ها باشد. هندسه همچنان یکسان عمل می کند. اگر وارد مولد چرخ دنده شوید و “show pitch diameter” را انتخاب کنید، می توانید ببینید که چگونه قطر گام فقط دایره ای است که دندانه ها روی آن متمرکز شده اند.

قطر گام چرخ دنده فقط تعداد دندانه ها تقسیم بر گام قطری است (مقادیر بزرگتر “گام قطری” به معنای دندانه های کوچکتر است). برنامه ژنراتور چرخ دنده به فاصله دندانه اشاره دارد. قطر گام را می توان به عنوان فاصله دندان * تعداد دندان ها / (2 * π) محاسبه کرد، که در آن 2 * π = 6.28

در اینجا یک مجموعه دنده خورشیدی دیگر است. آرایش میانی حذف شده است.

در این حالت چرخ دنده های سیاره ای دارای 12 دندانه، دنده خورشیدی دارای 18 و چرخ دنده حلقه ای دارای 42 دندانه است.

بنابراین داریم:

R = 2×P + S

42 = 2 × 12 + 18

محاسبه نسبت تبدیل در گیربکس خورشیدی

برای اینکه محاسبه نسبت چرخ دنده خورشیدی تا حد امکان ساده باشد، به تعداد دندانه های خورشید و چرخ دنده های حلقه توجه کنید. سپس دو عدد را با هم جمع کنید: مجموع دندانه های دو چرخ دنده برابر است با تعداد دندانه های چرخ دنده های سیاره ای متصل به حامل. به عنوان مثال، اگر چرخ دنده خورشیدی 20 دندانه و چرخ دنده حلقه ای 60 دندانه داشته باشد، چرخ دنده سیاره ای 80 دندانه دارد. مراحل بعدی به وضعیت چرخ دنده های خورشیدی متصل به حامل بستگی دارد، اگرچه همه از یک فرمول استفاده می کنند. ضریب دنده را با تقسیم تعداد دندانه های دنده محرک بر تعداد دندانه های دنده محرک محاسبه کنید.

عملکرد و کارکرد گیربکس خورشیدی

برای راحتی محاسبات در این مقاله از اختصارهای زیر استفاده میکنیم:

R تعداد دندانه ها در چرخ دنده حلقه

S تعداد دندانه ها در دنده خورشیدی (وسط)

P تعداد دندانه ها در چرخ دنده های خورشیدی

حامل به عنوان ورودی

اگر حامل به عنوان ورودی در سیستم چرخ دنده خورشیدی عمل می‌کند، چرخ دنده حلقه را در حالی که چرخ دنده خورشیدی ثابت است می چرخاند، تعداد دندانه های چرخ دنده حلقه ای (دنده رانده) را بر تعداد دندانه های چرخ دنده های خورشیدی تقسیم کنید. دنده های رانندگی). با توجه به مثال اول:

60/80=0.75

برای نسبت 3:4

حامل به عنوان خروجی

اگر حامل به عنوان خروجی در سیستم چرخ دنده خورشیدی عمل می کند و توسط چرخ دنده خورشیدی می چرخد ​​در حالی که چرخ دنده حلقه ای ثابت می ماند، تعداد دندانه های چرخ دنده های خورشیدی (دنده رانده) را بر تعداد دندانه های چرخ دنده خورشیدی تقسیم کنید. (دنده رانندگی). با توجه به مثال اول:

80/20=4

برای نسبت 4:1

حامل ایستاده است

اگر حامل در سیستم چرخ دنده خورشیدی ثابت ایستاده است در حالی که چرخ دنده حلقه ای چرخ دنده خورشیدی را می چرخاند، تعداد دندانه های چرخ دنده خورشیدی (دنده رانده) را بر تعداد دندانه های چرخ دنده حلقه (دنده محرک) تقسیم کنید. با توجه به مثال اول:

20/60=1/3

برای نسبت 1:3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام در واتساپ مسنجر اینستاگرام تلگرام اسکایپ ایمیل
×
واتساپ
تلگرام
ایمیل
باز کردن بستن
تماس با کارشناس فروش